Polki z Wolnego Miasta Gdańska | muzeum

Polki z Wolnego Miasta Gdańska

1.09.1939 r. aresztowania w Gdańsku objęły niekiedy całe rodziny, które umieszczono w Viktoria Schule. Tego samego dnia po południu zwolniono około 50 kobiet wraz z dziećmi, a zatrzymano jedynie te, które znajdowały się na listach proskrypcyjnych. odbyły się pierwsze selekcje w celu wyodrębnienia ludności polskiej nadającej się do zniemczenia. Powołano Komisje rasowe (tzw. Rassenkomission), które działały pod auspicjami głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS. Orzekały one o losach Polaków z Pomorza i ich rodzinach, badając jednocześnie ich przeszłość polityczną. W Gdańsku.
Część kobiet z rodzin, z których mężczyźni zostali już zamordowani lub przebywali w obozie Stutthof, została zatrzymana i następnie w kwietniu 1940 r. skierowana do obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Część zaś wyselekcjonowanych rodzin wysyłano do obozu przejściowego w Prabutach (Übergangslager Riesenburg Westpreussen).
 

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje  polityka prywatności