Franciszek Kręcki 16.04.1883 r.– 11.01.1940 r.

Franciszek Kręcki

16.04.1883 r.– 11.01.1940 r.

Urodził się 16.04.1883 r. w Borzestowie koło Kartuz. Uczył się w gimnazjum w Kościerzynie i Chełmnie, następnie studiował prawo na uniwersytecie w Królewcu, Berlinie, Heidelbergu, od 1906 r. z tytułem doktora. Do Gdańska przybył w 1906 r., gdzie wobec braku zgody ze strony władz niemieckich na otwarcie kancelarii adwokackiej, podjął pracę w polskiej firmie zbożowej Dom Handlowy i Komisowy „Ceres”, w latach 1919–1939 był dyrektorem Banku Kwilecki, Potocki i spółka. Był członkiem Towarzystwa Ludoznawczego, wydawał z Aleksandrem Majkowskim czasopismo „Gryf”. Współpracował z „Gazetą Gdańską”, od roku 1911 był prezesem gdańskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Po zakończeniu I wojny światowej zaangażował się w działalność niepodległościową na rzecz przyłączenia Gdańska i Pomorza do Polski. Pełnił też między innymi funkcję wiceprezesa Gdańsko-Polskiego Związku Gospodarczego, wchodził w skład zarządu Gdańskiej Giełdy Papierów Wartościowych i Dewiz, był członkiem zarządu gdańskiego oddziału Związku Polskich Kupców i Przemysłowców oraz zarządu Rady Polskich Interesantów Portu Gdańskiego, zasiadał w radach nadzorczych gdańskich banków: British and Polish Trade Bank, Banku Emisyjnego oraz w wydziale bankowym Bank von Danzig. był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki, odgrywał znaczną rolę w Macierzy Szkolnej, w Polskim Klubie Wioślarskim, był prezesem gdańskiego oddziału Związku Harcerstwa Polskiego.

 Za działalność w Organizacji Wojskowej „Pomorze” odznaczono go w 1924 roku orderem Virtuti Militari, za działalność społeczno-narodową między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Aresztowany 1.09.1939, był przetrzymywany w Victoria Schule. Osadzony w obozie Stutthof i został rozstrzelany w masowej egzekucji 22.03.1940 r.
 

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje  polityka prywatności