1 września 1939 r. | muzeum

1 września 1939 r.

1.06.1939 r., z rozkazu Hitlera, w Gdańsku powołano policję krajową pod dowództwem generał-majora Eberhardta, potajemnie dozbrajaną drogą morską ze Szczecina, a 3.07.1939 r., na mocy uchwały Senatu gdańskiego powstał Oddział Wartowniczo-Szturmowy SS-Eimann (SS-Wachsturmbann Eimann) – oddział do zadań specjalnych pod dowództwem Kurta Eimanna.
1.09.1939 r. – pancernik Schleswig-Holstein o godz. 4.45 rozpoczął atak na Westerplatte, zaatakowano Pocztę Polską w Gdańsku, którą zdobyto pod wieczór i podpalono.
Od razu przystąpiono do aresztowań Polaków, których nazwiska znajdowały się na listach proskrypcyjnych. Aresztowano wszystkich pracowników Komisariatu Generalnego RP. Aresztowano polskich urzędników pocztowych, kolejowych i celnych, mieszkających w Gdańsku oraz ich rodziny. Ten sam los spotkał polskich księży i nauczycieli, harcerzy i działaczy polskich organizacji społecznych i politycznych.

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje  polityka prywatności